Skinoren dla skóry trądzikowej latem

Szacuje się, że do 54% kobiet może być dotkniętych trądzikiem. Skóra trądzikowa wymaga specjalnej ochrony, zwłaszcza latem. Silna ekspozycja skóry na słońce jest bardzo zdradliwa, szczególnie dla osób borykających się z problemem trądziku. Specjaliści zwracają uwagę, że coraz więcej kobiet z problemami skórnymi zgłasza się do dermatologów właśnie latem.
Dlaczego tak się dzieje?

Po pierwsze skóra po większości leków przeciwtrądzikowych jest bardzo cienka, wrażliwa i skłonna do przebarwień. Leki te usuwają zmiany trądzikowe, ale uwrażliwiają też skórę na słońce, przez silnie wyrażone działanie złuszczające zewnętrzne warstwy naskórka. Szybciej dochodzi do poparzeń i częściej pojawiają się przebarwienia. W okresie lata mogą być jeszcze niewidoczne, ale jesienią, gdy opalenizna zacznie znikać, plamy pozostaną i staną się wyraźne.

Po drugie słońce nie leczy trądziku, a jedynie maskuje objawy. Słońce ma działanie przeciwzapalne i poprawia wizualnie wygląd skóry trądzikowej. Na opalonej skórze zmiany takie jak zaskórniki, czerwone grudki, krosty lub przebarwienia pozapalne są mniej widoczne. To absolutnie nie znaczy, że słońce leczy trądzik, jak sądzą niektórzy. Wręcz przeciwnie. Intensywna ekspozycja słoneczna nasili trądzik i jego objawy. Stąd jesienią trądzik zawsze jest silniej wyrażony niż przed wakacjami.

Box_Skinoren_gel.jpg

Czy istnieje zatem rozwiązanie dla osób z trądzikiem?

Skinoren lek zawierający kwas azelainowy może być ratunkiem dla osób borykających się z problemem trądziku. Mogą go używać zarówno kobiety z trądzikiem dorosłych, jak również osoby młode. Skinoren to lek przeciwtrądzikowy, który jest dostępny bez recepty we wszystkich dobrych aptekach. Jest szczególnie polecany na trądzik grudkowo-krostkowy o łagodnym i średnim nasileniu (żel) oraz na przebarwienia potrądzikowe (krem). Jego działanie oparte jest na właściwościach kwasu azelainowego, który działa wielokierunkowo na przyczyny trądziku, między innymi działa:

Przeciwbakteryjnie (hamuje rozwój bakterii Propionibacterium acnes głównych winowajców w trądziku)
Przeciwzapalnie (usuwa zaczerwienienie, obrzęk i bolesność)
Łagodnie złuszczająco (odblokowuje pory i zapobiega powstawaniu zaskórników)
Zmniejsza tłustość skóry
Hamuje też produkcję barwnika skóry melaniny co zapobiega powstawaniu przebarwień skóry

Skinoren występuje w dwóch postaciach:

Skinoren ŻEL, który przeznaczony jest do leczenia trądziku, szczególnie u pacjentów z tendencją do przetłuszczania się skóry. Ta postać leku powoduje widoczny efekt kosmetyczny w postaci wysuszenia tłustej skóry. Żel jest bezzapachowy i idealny do stosowania pod makijaż.
Skinoren KREM, jest on przeznaczony do leczeniu trądziku u pacjentów ze skórą suchą i normalną. Ma działanie wygładzające i leczy przebarwiania potrądzikowe na skórze.

Skinoren żel i krem może być stosowany z innymi lekami przeciwtrądzikowymi jednocześnie. Nie jest fototoksyczny i fotoalergiczny można go stosować latem, pamiętając jednocześnie o stosowaniu filtrów UVA i UVB.
Dawkowanie: 2 razy dziennie. Tuba wystarcza na miesiąc kuracji (używa się 0,5g = 2,5 cm żelu do posmarowania całej twarzy).
Cena: około 45 PLN za 30g

Skinoren (Acidum azelaicum), krem 200 mg/g; 1g kremu zawiera 200mg kwasu azelainowego oraz substancje pomocnicze. Wskazania: trądzik pospolity (Acne vulgaris), przebarwienia (chloasoma, melasma). Przeciwwskazania: nadwrażliwość na kwas azelainowy lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, szczególnie glikol propylenowy. Działania niepożądane: bardzo często: świąd, pieczenie, rumień w miejscu podania; często: łuszczenie skóry, ból, suchość, odbarwienie w miejscu podania; niezbyt często: zapalenie łojotokowe skóry, trądzik, odbarwienie skóry, parestezje, zapalenie skóry, uczucie dyskomfortu, obrzęk w miejscu podania; rzadko: zapalenie warg, pęcherze, egzema, uczucie ciepła, owrzodzenie w miejscu podania. Rzadko (częstość nieznana) zgłaszano wysypkę oraz pogorszenie objawów astmy.
Skinoren (Acidum azelaicum), żel 150 mg/g; 1g żelu zawiera 150 mg kwasu azelainowego oraz substancje pomocnicze. Wskazania: trądzik grudkowo-krostkowy skóry twarzy o słabym lub średnim nasileniu. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na kwas azelainowy lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, szczególnie glikol propylenowy. Działania niepożądane: bardzo często: świąd, pieczenie, ból w miejscu podania; często: suchość, wysypka, parestezje w miejscu podania; niezbyt często: kontaktowe zapalenie skóry, rumień, łuszczenie skóry, uczucie ciepła, odbarwienie skóry w miejscu podania. Rzadko zgłaszano (częstość nieznana) nadwrażliwość oraz pogorszenie objawów astmy.

Podmiot odpowiedzialny: Intendis GmbH, Max-Dohrn-Strasse 10, D-10589 Berlin, Niemcy. Pełna informacja o produkcie leczniczym dostępna na życzenie w firmie: Bayer Sp. z o.o., Al. Jerozolimskie 158, 02-326 Warszawa, tel.: +48 22 572 38 33, fax (22) 5723850, www.bayer.com.pl v1/15.03.2010/MŻ

Thiboutot D. J Drugs Dermatol 2008;7(1):13-16; Stinco G, Bragadin G, Trotter D, et al. J Eur Acad Dermatol Venereol 2007;21(3):320-325.
Ortonne J. P, Lacour JP. Nouv. Dermatol 1992;11: 490-495; Graupe K, Cunliffe Wj, Gollnick HPM, et al. Cutis 1996; 57(Suppl 1): 20-35.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Informacje o Bayer HealthCare.
Grupa Bayer to międzynarodowa firma działająca w obszarach ochrony zdrowia, środków ochrony roślin i wysoko specjalistycznych materiałów. Bayer HealthCare z siedzibą w Leverkusen w Niemczech to spółka zależna Bayer AG, której roczna sprzedaż wynosi ponad 17,2 mld EUR (2011), jest jedną z czołowych innowacyjnych firm działających w branży ochrony zdrowia i produktów medycznych na całym świecie. Działalność firmy obejmuje następujące segmenty: weterynaryjny (Animal Health), leków sprzedawanych bez recepty (Consumer Care), rozwiązań dla personelu medycznego (Medical Care) oraz segment leków przepisywanych na receptę (Pharmaceuticals). Celem Bayer HealthCare jest opracowywanie i wytwarzanie produktów służących ochronie zdrowia i profilaktyce zdrowotnej zarówno ludzi, jak i zwierząt. Bayer HealthCare zatrudnia 55 700 pracowników na całym świecie i ma przedstawicielstwa w ponad 100 krajach. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.bayerhealthcare.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *