Czy niedobór witaminy D może spowodować utratę włosów?

witaminy D może spowodować utratę włosówWitamina D jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który odgrywa rolę w wielu funkcjach organizmu. Niedobór witaminy D może powodować liczne problemy, w tym utratę włosów. W tym artykule przyjrzymy się, w jaki sposób witamina D i wzrost włosów są ze sobą powiązane, czy niedobór powoduje wypadanie włosów i czy jest odwracalny.

Czy niedobór witaminy D powoduje wypadanie włosów?

Witamina D stymuluje mieszki włosowe, więc niedobór może prowadzić do utraty włosów. Istnieją pewne dowody na to, że niedobór witaminy D powoduje wypadanie włosów i inne problemy z włosami. Witamina D pobudza mieszków włosowych do wzrostu, a więc kiedy organizm nie ma wystarczająco dużo, włosy mogą być zagrożone.

Niedobór witaminy D może być również związany z alopecia areata, stanem autoimmunologicznym, który powoduje nierównomierne wypadanie włosów. Badania wykazują, że osoby z łysieniem mają znacznie niższy poziom witaminy D niż osoby, które nie mają łysienia.

Niedobór witaminy D może również odgrywać rolę w utracie włosów u osób bez łysienia. Inne badania pokazują, że kobiety, które mają inne formy wypadania włosów również miały niższy poziom witaminy D.

Jak witamina D wpływa na włosy?

Witamina D wpływa na zdrowie wielu części ciała, w tym skóry i włosów. Witamina D odgrywa rolę w tworzeniu nowych mieszków włosowych. Mieszki włosowe są maleńkimi porami, z których wyrastają nowe włosy. Nowe mieszki włosowe mogą pomóc utrzymać grubość włosów i zapobiec przedwczesnemu wypadaniu istniejących włosów.  Ze względu na ten związek, uzyskanie odpowiedniej ilości witaminy D może wspomagać wzrost włosów i odrastanie.

Inne objawy niedoboru witaminy D

Osoby z niedoborem witaminy D mogą nie mieć żadnych objawów lub ich objawy mogą być niespecyficzne i zmieniać się w czasie. Objawy niedoboru witaminy D obejmują:

 • zmiany nastroju, w tym depresja lub niepokój
 • częste pęknięcia
 • powolne gojenie ran
 • utrata gęstości kości
 • osłabienie mięśni
 • nowe lub pogarszające się wysokie ciśnienie krwi
 • ciągłe zmęczenie
 • chroniczny ból
 • niepłodność
 • zmniejszona wytrzymałość

objawy niedoboru witaminy D

Brak światła słonecznego lub zbyt mała ilość żywności bogatej w witaminę D to najczęstsze przyczyny niedoboru witaminy D. Jednak niektórzy ludzie mogą mieć niedobory witaminy D z powodu innej podstawowej choroby, w tym choroby Leśniowskiego-Crohna lub celiakii, które uniemożliwiają organizmowi pełne wchłanianie składników odżywczych. Osoby cierpiące na chorobę podstawową odczują objawy pierwotnej przyczyny i objawy niedoboru witaminy D, jak również. Niektóre leki mogą również powodować rozkład witaminy D w organizmie, zanim zostanie ona użyta. Leki, które mogą powodować niedobór witaminy D obejmują:

 • środki przeciwgrzybicze
 • glikokortykoidy
 • leki na HIV
 • leki przeciwdrgawkowe

Jeśli lek powoduje niedobór witaminy D lub utratę włosów, osoba powinna porozmawiać z lekarzem o alternatywach.

Leczenie

Suplementy witaminy D są najskuteczniejszym sposobem leczenia niedoboru witaminy D. Badania sugerują, że gdy osobie brakuje witaminy D, najbardziej skutecznym sposobem leczenia jest przyjmowanie przez nią suplementów jak Profolan. Suplementy witaminy D powinny być spożywane z posiłkami, szczególnie tymi z dużą ilością zdrowych tłuszczów. Tłuszcz wspomaga wchłanianie witaminy D do organizmu.

Dobrymi źródłami tłuszczu w diecie są m. in:

 • awokado
 • jajka
 • nasiona chia
 • niektóre ryby, w tym łosoś, pstrąg i sardynki.
 • orzechy
 • ser

Suplementy występują w różnych formach. Niektóre mogą być przyjmowane codziennie, raz w tygodniu lub raz w miesiącu. W przypadku leczenia niskiego poziomu witaminy D, lekarz co kilka miesięcy wykonuje badanie krwi, aby sprawdzić, czy poziom witaminy D u danej osoby wzrasta.

Towarzystwo Endokrynologiczne zaleca, aby dorośli w wieku od 19 do 55 lat otrzymywali 600 j. m. witaminy D dziennie. Jednostka IU”; oznacza jednostkę międzynarodową, która opisuje, jak silna jest witamina lub suplement, a nie jego masa.

Towarzystwo Endokrynologiczne zaleca, aby dorośli powyżej 55 roku życia otrzymywali od 600 do 800 j. m. dziennie witaminy D. Wreszcie, zalecają od 400 do 600 j. m. dziennie witaminy D dla dzieci. W przypadkach, w których schorzenie podstawowe jest przyczyną niedoboru, schorzenie będzie musiało być leczone. Zarówno choroba Leśniowskiego-Crohna, jak i celiakii może powodować niedobór witaminy D. Choroby te częściowo lub całkowicie blokują wchłanianie witaminy D z żywności.

Jeśli przyczyną są leki, osoba może potrzebować omówienia alternatywy z lekarzem. W przypadku łagodnych niedoborów, pomocne może być również zwiększenie ilości czasu spędzanego na słońcu. Ważne jest jednak, aby nosić krem przeciwsłoneczny i unikać długotrwałego narażenia, aby zmniejszyć ryzyko uszkodzenia skóry.

Zapobieganie

Pierwszą obroną osoby przed utratą włosów spowodowaną niedoborem witaminy D jest spędzanie 15-20 minut dziennie na zewnątrz i spożywanie żywności bogatej w witaminę D. Osoba może również chcieć dodać suplement witaminy D do swojej rutyny, aby wesprzeć cele związane z przyjmowaniem witaminy D. Łagodne lub rzadkie włosy wymagają delikatnego traktowania, więc każdy doświadczający wypadania włosów może zapobiec dalszemu ich łamaniu:

 • nie ciągnięcie za włosy podczas szczotkowania
 • unikanie kucyków i innych ciasnych fryzur.
 • przy użyciu łagodnej i naturalnej odżywki
 • układanie długich włosów w luźny warkocz przed snem, aby zapobiec plątaniu się włosów.

Witamina D wpływa na wiele aspektów zdrowia i dobrego samopoczucia człowieka, w tym na wzrost włosów. Niedobór witaminy D powoduje, że ludzie częściej doświadczają utraty włosów i wielu innych problemów. Osoby zaniepokojone niedoborem witaminy D powinny skonsultować się z lekarzem, który prawdopodobnie zasugeruje suplementy, zmiany w diecie i spędzanie więcej czasu na świeżym powietrzu, aby pomóc w walce z niedoborem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *