Spraw sobie dobry sen dla zdrowia

Lekarze zwracają uwagę na coraz większe problemy Polaków ze snem. Zdaniem specjalistów zaburzenia snu mogą być spowodowane brakiem melatoniny. Osoby z niedoborem tej substancji mają problemy z zasypianiem, cierpią na brak marzeń sennych, często budzą się w nocy. Tymczasem, zbyt mała ilość nocnego wypoczynku prowadzi do zaburzeń psychofizycznych. Aby temu zapobiec, warto sięgnąć po melatoninę. Badania na pacjentach wykazały, że regularne przyjmowanie melatoniny poprawia jakość snu aż o 60%1.
Melatonina jest naturalną substancją, produkowaną w naszym organizmie, regulującą rytmy dobowe i jakość snu. Powstaje w gruczole zwanym szyszynką zlokalizowanym w mózgu. Sen uzyskany dzięki uzupełnieniu melatoniny przypomina uzdrawiający sen fizjologiczny. Ta naturalna substancja przywraca prawidłowy rytm czuwania i zasypiania. Wracają marzenia senne, a po przebudzeniu człowiek jest wyspany i zregenerowany. Badania dowodzą, że melatonina w znaczący sposób poprawia jakość nocnego wypoczynku – twierdzi dr Michał Rabijewski, endokrynolog.
Czym jest bezsenność?
O bezsenności mówimy wtedy, gdy pojawiają się problemy z zaśnięciem, w nocy następują kilkukrotne przerwy we śnie, a po przebudzeniu organizm nie jest wyspany i wypoczęty. Gdy przemęczenie postępuje, łóżko nie kojarzy się z odpoczynkiem, a kilka razy w tygodniu mamy problem z utrzymaniem ciągłości snu – należy wtedy skorzystać z pomocy specjalistów.
Problemy z bezsennością oraz zaburzenia rytmu dobowego dotyczą już nawet połowy dorosłych Polaków w tym młodych, aktywnych zawodowo osób. Wynika to z szybkiego trybu życia, intensywności pracy zawodowej, stresu i braku aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Taki styl życia prowadzi do rozregulowania zegara biologicznego – wylicza dr Michał Rabijewski, endokrynolog. W grupie osób po 40. roku życia, zakłócenie naturalnego rytmu dobowego jest spowodowane spadkiem poziomu melatoniny – dodaje doktor.
Zwalczyć przyczynę a nie objawy
Uzupełnienie poziomu melatoniny w organizmie w naturalny sposób reguluje pracę wewnętrznego zegara, przywracając właściwe rozpoznanie dnia i nocy. Doraźne środki nasenne pozwalają zasnąć, ale nie dają dobrej jakości snu. Rano budzimy się otępiali i nie odczuwamy całkowitej regeneracji.
Jak potwierdzają liczne badania melatonina:
• Wydłuża czas snu2 – ilość godzin przespanych w nocy to bardzo indywidualna sprawa. Jedni potrzebują 5 godzin, inni – wstają wypoczęci dopiero po 8. W dzisiejszych czasach wiele osób skarży się jednak na niewystarczającą ilość snu. Czują się niewypoczęci i zmęczeni, ich sen kończy się zbyt szybko. Melatonina reguluje procesy wewnątrz organizmu, dzięki czemu człowiek budzi się, kiedy zdecyduje o tym indywidualny zegar.
• Przywraca marzenia senne3 – marzenia senne występują najczęściej w fazie REM (rapid eye movement). Zdaniem naukowców każdy człowiek śni, ale nie wszyscy pamiętają swoje sny po przebudzeniu. Rolą marzeń sennych jest porządkowanie umysłu, układaniem tego, co zrodziło się w myślach podczas funkcjonowania na jawie. Dlatego tak ważne jest, by śnic. To oczyszcza umysł. Niektórzy posuwają się również do stwierdzeń, że dzięki marzeniom sennym człowiek jest w stanie funkcjonować w ciągu dnia.
• Zmniejsza częstość przebudzeń4 – nawet krótkotrwałe przebudzenia są dla organizmu męczące. Mózg nie jest w stanie właściwie odpocząć, a jest to spowodowane zakłóceniem faz snu. Melatonina reguluje fazy snu, dzięki czemu człowiek przesypia całe noce.
• Zwiększa łatwość rannego wybudzania5 i daje uczucie wyspania6 – problemy z rannym wstawaniem oraz odczuwanie zmęczenia tuż po przebudzeniu mogą wynikać ze zbyt krótkiego snu, bądź są konsekwencją częstych przebudzeń w nocy. Melatonina poprzez regulowanie procesów zapewni spokojny i dobry jakościowo sen.

Jak stosować melatoninę?

Melatoninę można uzupełniać przyjmując ją w postaci tabletek Melatonina LEK-AM. Przeciętnie stosowane dawki mieści się w granicach od 1 do 5 mg na dobę. Lek należy przyjmować zawsze wieczorem, najczęściej na około godzinę przed snem. Można zastosować dwa sposoby dawkowania. Pierwszym z nich jest rozpoczęcie terapii od 1 mg i w przypadku braku zadawalającego efektu po ok. 2-3 tyg. zwiększenie dawki do 3 mg. Jeśli nie pojawia się poprawa po ok. 2-3 tygodniach należy zwiększyć dawkę do 5 mg. Innym sposobem jest rozpoczęcie terapii od dawki 5 mg i w przypadku zadawalającego efektu zmniejszenie jej do 3 mg, a nawet do 1 mg. Pierwsze efekty widoczne są po minimum 2 tygodniach regularnego stosowania.

Melatonina LEK-AM tabletki. Skład: 1 tabletka zawiera 1 mg, 3 mg lub 5 mg melatoniny (Melatoninum). Wskazania: Melatonina jest wskazana jako środek pomocniczy w leczeniu zaburzeń rytmu snu i czuwania np. związanych ze zmianą stref czasowych lub w związku z pracą zmianową. Lek ułatwia także regulację zaburzeń dobowego rytmu snu i czuwania u pacjentów niewidomych. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na melatoninę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Melatoniny nie należy stosować po spożyciu alkoholu oraz w okresie ciąży lub laktacji.
Podmiot odpowiedzialny: Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne LEK-AM Sp. z o.o., ul. Ostrzykowizna 14A, 05-170 Zakroczym.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *