[?] Regulamin i polityka prywatności                                                   | Partnerzy  Reklama O nas | Kontakt |  

WHO: musieliśmy ogłosić pandemię grypy A/H1N1?

 

Przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia bronili w Radzie Europy decyzji o ogłoszeniu pandemii grypy A/H1N1 przed zarzutami, że zdecydowano o tym pod naciskiem koncernów farmaceutycznych

 

 Podczas przesłuchania przed komisją zdrowia Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy specjalny doradca WHO ds. pandemii grypy Keiji Fukuda oświadczył, że organizacja "nie była przesadnie naciskana przez koncerny farmaceutyczne". Podkreślił, że eksperci poproszeni przez WHO o konsultacje musieli podpisać deklarację o braku konfliktu interesów.

- Komisja ekspertów z ośmiu najbardziej narażonych krajów oceniła jednomyślnie, że spełnione zostały wszystkie kryteria potrzebne by ogłosić pandemię - przekonywał.

Niemiecki deputowany, a z zawodu lekarz i epidemiolog Wolfgang Wodarg oskarżył WHO o to, że decyzję o ogłoszeniu pandemii podjęła pod presją koncernów, które chciały zarobić na sprzedaży szczepionek. Oskarżył też firmy farmaceutyczne o wykorzystanie do ich produkcji substancji, których działanie nie było dobrze zbadane.

Występujący w imieniu koncernów Luc Hessel odpierał te zarzuty. - Przeprowadziliśmy rygorystyczne badania szybko, ale z rozwagą, korzystając z najnowszych osiągnięć technicznych - mówił.

- WHO nie miało naukowych podstaw do ogłaszania pandemii grypy A/H1N1/v. Nie został spełniony jeden z kluczowych warunków zawartych w definicji pandemii. Chodzi o zjadliwość wirusa, czyli zwiększoną liczbę powikłań, a w konsekwencji zgonów wywołanych zakażeniem - uważa prof. Lidia Brydak, kierownik Krajowego Ośrodka ds. Grypy w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego. Jako dowód przytacza informację podawaną przez WHO, że u 80 proc. zakażonych nowa grypą jej przebieg jest łagodny. Przypomina także o liczbie zgonów. Wczoraj Keiji Fukuda poinformował, że powodu zakażenia A/H1N1/v zmarło ponad 14 tys. ludzi. Tymczasem w samych Niemczech z powodu sezonowej grypy co roku umiera ok. 10 tys. osób, a na świecie do miliona chorych.

 

 Źródło: Dziennik Metro

WSPÓŁPRACA

Copyright Znaneleki.pl