[?] Regulamin i polityka prywatności                                                   | Partnerzy  Reklama O nas | Kontakt |  

Zapalenie żołądka, problemy z jelitami i ból brzucha?

Przy problemach z układem trawiennym bardzo ważne jest spożywanie delikatnych posiłków. Rano zalecany jest napar z ziół lub lnu. Ziarna siemienia lnianego zalewamy wrzątkiem i parzymy 30 minut lub dosypywać surowe do gotujących się zup.  Należy pić zawsze ciepłe pomiędzy posiłkami około 1/3 litra na dobę. 

Działa korzystnie przy problemach jelitowych , ochrania ścianki jelita i żołądka oraz odbudowauje kosmki jelitowe.  Pomaga oczyszczać organizm. Z rady powinny skorzystać osoby mające problemy z żołądkiem, jelitami i trawieniem pokarmu.  Zmielonym siemieniem można posypywać potrawy lub np. gotowane na parze warzywa.

 

Aby ulzyc sobie w bólu proponuję spróbować pic 3 razy dziennie ciepłą wodę z miodem - sposób banalny a przynosi w krótkim czasie ogromną ulgę. Terapia miodem była już przeprowadzona przez naukowców.  Miód powoduje stopniowe zmniejszanie bólu i pobudliwości nerwowej, ustępowanie nudności i zgagi, a także poprawę snu i łaknienia. W wielu przypadkach zapalenia i choroby wrzodowej żołądka leczenie miodem pozwala na uzyskanie lepszych wyników niż w przebiegu tradycyjnej terapii tych schorzeń.Istnieją dowody na to, że miód skutecznie ochrania błonę śluzową żołądka przed szkodliwym działaniem alkoholu.

W zapaleniu żołądka z podwyższoną kwasowością miód, po rozpuszczeniu w ciepłej wodzie, przyjmuje się 3 razy dziennie, na 1,5-2 godziny przed jedzeniem. Sposób ten pozwala na znaczne osłabienie czynności wydzielniczej błony śluzowej żołądka, a co za tym idzie - obniżenie zawartości kwasu solnego i pepsyny w soku żołądkowym. Powolne wypicie ciepłego roztworu miodu przyczynia się do rozszerzenia ścian komórkowych błony śluzowej oraz zmniejszenia ich napięcia, co w konsekwencji prowadzi do rozcieńczenia śluzu w żołądku i szybkiego wchłaniania miodu bez podrażnienia błony śluzowej.

W nadkwaśnej, jak i niedokwaśnej postaci zapalenia żołądka, leczenie miodem prowadzi się najczęściej przez 2 miesiące, stosując od 100 do 200 g miodu dziennie, to jest 5-10 łyżek stołowych. Proponuje się rozdzielenie tej dawki miodu na 3 części i podawanie według schematu: rano i wieczorem po 30-60 g, w ciągu dnia 40-80 g, na 1,5-2 godziny przed posiłkiem rannym i popołudniowym oraz 3 godziny po kolacji. Miód należy rozpuścić w 1/2 lub całej szklance ciepłej wody.

Dodatkowo dieta lekkostrawna, pozbawiona produktów pobudzających zwiększone wydzielanie soków żołądkowych. Unikać należy zatem dań tłustych, smażonych czy choćby pieczonych i duszonych z dodatkiem tłuszczu. Niewskazane są tutaj warzywa i owoce spożywane na surowo, chyba, że są one miękkie i bardzo dojrzałe. W przeciwnym razie dostarczają dużych ilości błonnika, który podrażnia ściany żołądka. Podobnie działa pieczywo pełnoziarniste. Konieczne jest zwrócenie uwagi na jakoś produktów. Na to by były one świeże. Lepiej kupować mniejsze ilości, by zapobiec ich psuciu.

Wyeliminować należy ostre przyprawy oraz wszelkie używki jak kawa, mocna herbata, alkohol. Objawy nasilać mogą się po spożyciu czekolady oraz wyrobów, w skład których wchodzi kakao. Pomaga tu również spożywanie czerstwego pieczywa.  

WSPÓŁPRACA

Copyright Znaneleki.pl