[?] Regulamin i polityka prywatności                                                   | Partnerzy  Reklama O nas | Kontakt |  

Bezsenność? Nie zawsze winny stres

Melatonina_packshot.jpgSen jest nieodłącznym elementem naszej egzystencji. Jeśli nasz rytm dobowy przebiega bez zakłóceń – wieczorem z łatwością zapadamy w sen. Nie wszystkim jednak nocny odpoczynek przychodzi z łatwością. Kiedy przekręcanie się z boku na bok doskwiera nam każdego wieczoru warto zastanowić się, co może być tego przyczyną. Nie zrzucajmy jednak całej winy na stres, ponieważ nie jest to jedyna przyczyna bezsenności. Powodów może być znacznie więcej, chociażby niski poziom melatoniny w organizmie.

Stres i zdenerwowanie automatycznie są utożsamiane z bezsennością. Jednak nie zawsze kłopotom z zasypianiem towarzyszy napięcie emocjonalne. Aby dobrze się wyspać, ludzki organizm potrzebuje wielu czynników składowych, których brak może doprowadzić do zaburzeń snu. Warto również podkreślić, że w parze z bezsennością mogą pojawić się problemy zdrowotne, takie jak: zmiany nastroju, depresja, agresja, osłabienie układu odpornościowego.

Wiele twarzy bezsenności

Ważne jest znalezienie powodów bezsenności. Dzięki właściwej diagnozie można zwalczyć przyczynę a nie jedynie męczące objawy. Jeśli mamy problemy z zaśnięciem i moment układania się do snu przeciąga się w nieskończoność może to świadczyć o tym, że czas wybrany przez nas na nocny odpoczynek nie współgra z naszym biologicznym zegarem. Wszystkie biologiczne procesy, które inicjują sen u człowieka są aktywne w nocy. Za jakość nocnego odpoczynku odpowiada również melatonina – substancja produkowana w mózgu. Kiedy słońce zachodzi, a wokół zaczyna panować mrok, w naszym organizmie rusza produkcja melatoniny. Zazwyczaj dzieje się to około godziny 21.00. Wtedy organizm zaczyna przygotowywać się do snu, większość procesów powoli się wycisza, by “udać się na nocny wypoczynek”. Proces ten trwa około 12 godzin, tak by około 9 rano ponownie wrócić do dziennego trybu. Wtedy poziom melatoniny we krwi jest bardzo niski.

Zwalczyć przyczynę bezsenności

Tak powinien wyglądać prawidłowy dobowy rytm każdego człowieka. Jednak bardzo często teoria rozmija się z rzeczywistością. Współczesny tryb życia – pośpiech, nocne zmiany, praca do nocy spowodowana nadmiarem obowiązków – to wszystko nie sprzyja naszemu zegarowi biologicznemu, a w konsekwencji może rozregulowywać procesy zachodzące w naszym ciele, między innymi produkcję melatoniny.

Pomoc w postaci środków nasennych działa tylko doraźnie i nie eliminuje przyczyn bezsenności, a jedynie jej objawy. Ponadto jak pokazują prowadzone badania, osoby przyjmujące środki nasenne czują się zmęczone po przebudzeniu, co w długofalowym cyklu pogłębia problem ze snem1.

Uzupełnianie poziomu melatoniny w organizmie może pomóc uregulować pracę wewnętrznego zegara, przywracając właściwe rozpoznanie dnia i nocy.

 

Melatonina zawarta w leku Melatonina LEK-AM:

Wydłuża czas snu2 - melatonina reguluje procesy wewnątrz organizmu, dzięki czemu człowiek budzi się, kiedy zdecyduje o tym indywidualny zegar biologiczny.

Przywraca marzenia senne3 - marzenia senne występują najczęściej w fazie REM (rapid eye movement). Zdaniem naukowców każdy człowiek śni, ale nie wszyscy pamiętają swoje sny po przebudzeniu. Rolą marzeń sennych jest porządkowanie umysłu. Zdaniem niektórych dzięki marzeniom sennym człowiek jest w stanie właściwie funkcjonować w ciągu dnia.

Zmniejsza częstość przebudzeń4 - nawet krótkotrwałe przebudzenia mogą być dla organizmu męczące. Mózg nie jest bowiem w stanie właściwie odpocząć. Melatonina reguluje fazy snu, dzięki czemu ułatwia przesypianie całych nocy.

Zwiększa łatwość rannego wybudzania5i daje uczucie wyspania6- melatonina poprzez regulowanie procesów biologicznych zapewnia spokojny i dobry jakościowo sen.

 

Jak stosować lek Melatonina LEK-AM?

Przeciętnie stosowane dawki leku Melatonina LEK-AM mieszczą się w granicach od 1 do 5 mg na dobę. Lek należy przyjmować zawsze wieczorem, najczęściej na około godzinę przed snem. Można zastosować dwa sposoby dawkowania. Pierwszym z nich jest rozpoczęcie terapii od 1 mg na dobę i w przypadku braku zadawalającego efektu po ok. 2-3 tygodniach stosowania leku zwiększenie dawki do 3 mg na dobę. Jeśli nie pojawia się poprawa po ok. 2-3 tygodniach stosowania leku należy zwiększyć dawkę do 5 mg na dobę. Innym sposobem jest rozpoczęcie terapii od dawki 5 mg na dobę i w przypadku zadawalającego efektu zmniejszenie jej do 3 mg, a nawet do 1 mg na dobę. Pierwsze efekty widoczne są po minimum 2 tygodniach regularnego stosowania leku.

Cena rekomendowana:

Opakowanie 30 tabletek x 5 mg, 28 PLN

Opakowanie 60 tabletek x 3 mg, 33 PLN

Lek Melatonina LEK-AM tabletki.

Skład: 1 tabletka zawiera 1 mg, 3 mg lub 5 mg melatoniny (Melatoninum).

Wskazania: Melatonina LEK-AM jest wskazana, jako środek pomocniczy w leczeniu zaburzeń rytmu snu i czuwania np. związanych ze zmianą stref czasowych lub w związku z pracą zmianową. Lek ułatwia także regulację zaburzeń dobowego rytmu snu i czuwania u pacjentów niewidomych.

Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na melatoninę lub na którąkolwiek substancjępomocniczą. Leku nie należy stosować po spożyciu alkoholu oraz w okresie ciąży lub laktacji.

Podmiot odpowiedzialny: Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne LEK-AM Sp. z o.o., ul. Ostrzykowizna 14A, 05-170 Zakroczym.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

 

1National Sleep Foundation, http://www.sleepfoundation.org

2Pawlikowski M et al. Effects of six months melatonin treatment on sleep quality and serum concentration of estradiol, cortisol, dehydroepiandrosterone sulfate, and somatomedin C in elderly women. Neuro Endocrinol Lett 2002. Apr;23 Suppl 1:17-9.

3Kunz D, Bes F. Melatonin as a therapy in REM sleep behavior disorder patients: an open-labeled pilot study on the possible influence of melatonin on REM-sleep regulation. Mov Disord. 1999, May;14(3):507-11.

4Siegrist C, Benedetti C, Orlando A, i wsp.Lack of changes in serum prolactin, FSH, TSH, and estradiol after melatonin treatment in doses that improve sleep and reduce benzodiazepine consumption in sleep-disturbed, middle-aged, and elderly patients. J Pineal Res. 2001 Jan;30(1):34-42.

5 tamże

6Boguszewska A, Pasternak. Melatonina i jej biologiczne znaczenie. Pol. Merk. Lek. 2004 XVII, 100, 523

Wyszukiwarka

Polecamy

logoaku2.png

WSPÓŁPRACA

Copyright Znaneleki.pl