[?] Regulamin i polityka prywatności                                                   | Partnerzy  Reklama O nas | Kontakt |  

Buscopan na skurczowy ból brzucha

Zła dieta oraz stres spowodowany natłokiem obowiązków to najczęstsze przyczyny nagłego skurczowego bólu brzucha. Może on znacznie obniżyć nasz komfort życia i ograniczyć wykonywanie codziennych obowiązków. Warto zatem wiedzieć, jak można szybko uporać się z tą dolegliwością. Skurczowy ból brzucha to rodzaj bólu, który powstaje w wyniku kurczenia się mięśni gładkich w obrębie jamy brzusznej powodując dyskomfort.

Źródłem bólu mogą być pojedyncze narządy np. żołądek, trzustka lub jelito, niemniej jednak dyskomfort może być odczuwalny w rozległych obszarach brzucha. Zazwyczaj trudno jest go dokładnie umiejscowić, ponieważ odczuwany jest na znacznie rozleglejszej płaszczyźnie niż miejsce, w którym powstaje. Dzieje się tak dlatego, że prawie wszystkie narządy jamy brzusznej (oprócz pęcherza moczowego, odbytnicy i nerek) wysyłają sygnał o bólu do tego samego miejsca w mózgu. Napięcie, czy skurcz są reakcją narządów jamy brzusznej na wszelkie zaburzenia w ich działaniu.

BUSCOPAN - PACKSHOT.JPG

Ból skurczowy może mieć również charakter kolki. Kolka nie oznacza bólu kłującego, ale określa stan, w którym ból występuje gwałtownie, nasila się i łagodnieje w kilkunastominutowych odstępach czasu.

Najczęstsze przyczyny skurczowego bólu brzucha

Przyczyn bólu brzucha może być bardzo wiele, dlatego są one często trudne do ustalenia. W postawieniu prawidłowej diagnozy mogą pomóc lekarzowi informacje od pacjenta dotyczące:

przyjmowanych pokarmów,

czasu trwania bólu,

dróg jego promieniowania,

częstości występowania,

okoliczności pojawiania się,

czynników wywołujących ból (leki, stres, błędy dietetyczne, używki),

czynników łagodzących ból.

Skurczowy ból brzuch powszechna dolegliwość

Problem skurczowego bólu brzucha dotyczy coraz szerszej grupy społeczeństwa. Ludzie żyją w większym napięciu, mają mniej czasu, a więcej obowiązków. Każdemu dniu towarzyszy napięcie i stres, co niestety negatywnie oddziałuje również na organizm. Większość z nas reaguje na sytuacje stresowe nagłym skurczowym bólem brzucha. Niektórzy z kolei taki ból odczuwają dopiero w momentach odprężenia.

Innym powodem dolegliwości może być zła dieta, która nierzadko ma związek ze stresem. Źle zbilansowane posiłki, ich brak, przejedzenie czy też spożywanie pokarmu w pośpiechu zwiększa prawdopodobieństwo skurczowego bólu brzucha.

W przypadku skurczowego bólu brzucha dobrym rozwiązaniem są leki rozkurczowe dostępne bez recepty. Jeżeli stosowanie leku nie przynosi oczekiwanego efektu w ciągu kilku dni, należy koniecznie skontaktować się z lekarzem. Może on przepisać lek odpowiedni do schorzenia lub zalecić dietę, a także ewentualnie plan ćwiczeń. Nie należy lekceważyć przedłużającego się ból brzucha, ponieważ może być on sygnałem poważnych dolegliwości.

Dlaczego warto stosować Buscopan??

W odróżnieniu od innych leków przeciwbólowych, które tylko maskują uczucie bólu, Buscopan zwalcza ból oraz jego przyczyny. Jest wysoce skuteczny[1] oraz precyzyjny w działaniu[2] trafia dokładnie w miejsce występującego skurczu. Dodatkowo jest wysoce bezpieczny, co zostało potwierdzone w badaniach klinicznych. Buscopan? działa w obrębie przewodu pokarmowego.

Substancja czynna leku Buscopan to butylobromek hioscyny, uzyskiwany z rośliny Duboisia. Butylobromek hioscyny należy do grupy leków zwanych lekami rozkurczowymi (spazmolitycznymi). Zgodnie z nazwą leki te łagodzą silny skurcz mięśni (spazm). Butylobromek hioscyny zawdzięcza swoją skuteczność w leczeniu bólu i dolegliwości związanych ze skurczowym bólem brzucha wyjątkowo ukierunkowanemu działaniu. W odróżnieniu od leków przeciwbólowych (analgetycznych) jego działanie nie polega na tłumieniu bólu. Lek ten działa na przyczynę bólu: silny skurcz mięśni. Od innych leków rozkurczowych różni się tym, że praktycznie nie przechodzi przez barierę krew  mózg i rzadko powoduje senność. Działa tylko tam, gdzie jest potrzebny, przynosząc ulgę w bólu i dolegliwościach związanych z kolką jelitową.

Na rynku dostępne są dwie wielkości opakowania: Buscopan 10mg 10 tabletek oraz podwójna dawka w postaci Buscopanu Forte 20mg 10 tabletek.

Buscopan? Forte zapewnia podwójną dawkę na silniejszy skurczowy ból brzucha. Działa już od 30 min[3] i co jest istotne z punktu widzenia pacjenta - jest dostępny bez recepty.

Dodatkowe informacje na: www.buscopan.pl, www.nabolbrzucha.pl

Skrócona informacja o leku Buscopan, data zatwierdzenia 05.03.2012

Buscopan?, Hyoscini butylbromidum, tabletki powlekane, 10 mg. Cena sugerowana - 12,24 PLN

Wskazania do stosowania: Stany skurczowe przewodu pokarmowego, stany skurczowe i dyskinezja dróg żółciowych, stany skurczowe w obrębie układu moczowo-płciowego.

Przeciwwskazania: Buscopan jest przeciwwskazany: u pacjentów, u których stwierdzono nadwrażliwość na butylobromek hioscyny lub na którykolwiek inny składnik produktu; u pacjentów z nużliwością mięśni (myasthenia gravis); u pacjentów z patologicznym poszerzeniem jelita grubego (megacolon). Stosowanie produktu jest przeciwwskazane w przypadku rzadkich zaburzeń dziedzicznych, które mogą uniemożliwiać przyjmowanie zawartej w nim substancji pomocniczej, sacharozy.

Podmiot odpowiedzialny: Boehringer Ingelheim International GmbH, Niemcy.

Skrócona informacja o leku Buscopan Forte

Data zatwierdzenia 15.09.2011

Buscopan Forte, (Hyoscini butylbromidum), 20 mg, tabletki powlekane. Cena sugerowana - 17,82 PLN

Wskazania do stosowania: Stany skurczowe przewodu pokarmowego, stany skurczowe i dyskinezja dróg żółciowych, stany skurczowe dróg moczowo-płciowych.

Przeciwwskazania: Buscopan Forte jest przeciwwskazany u pacjentów z nużliwością mięśni (myasthenia gravis) i patologicznym poszerzeniem jelita grubego (megacolon). Nie powinien być również stosowany, jeżeli u pacjenta stwierdzono nadwrażliwość na butylobromek hioscyny lub na którykolwiek ze składników produktu leczniczego. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją niektórych substancji pomocniczych nie powinni stosować tego produktu leczniczego.


[1] Buscopan? Clinical Study Fact Sheet, Eckhard Schaefer, January 17, 2011

[2] Janiec W., Krupińska J., Farmakodynamika, PZWL, 2004; Kosłowski W., Herman Z., Farmakologia ? podstawy farmakoterapii, PZWL, 2004

[3] Miedzynarodowy Dziennik Farmakologii Klinicznej i Terapii, VOL 49-No. 3/2011(198-205); Skutecznosc i tolerancja dwóch doustnych dawek butylobromku hioscyny u Chinskich pacjentów z nawracajacymi epizodami samodzielnie zgłaszanych skurczy zoładka lub jelit. Z. Ge1, Y. Yuan2, S. Zhang3, X. Hou4, J. Wang5, J. Cai6, R. Shi7, Y. Li8, B. Wang9, F. Ji10, E. Richter11 and E. Schaefer11

Wyszukiwarka

Polecamy

logoaku2.png

WSPÓŁPRACA

Copyright Znaneleki.pl